Cél, hogy mindenkinek legyen munkája
Mi nem csak beszélünk róla, de meg is valósítjuk!
Magyarország Európa egyik dinamikusan fejlődő országa legyen, ahol jelentősen nő az emberek életszínvonala, és javul életminőségük, ahol:
több a munkahely,
magasabbak a jövedelmek,
biztonságos, tiszta és jó minőségű a környezet,
egészségesebb, hosszabb és teljesebb az élet.
Ennek megvalósulásához egyszerre kell elérnünk, hogy:
a megtermelt érték tartósan növekedjék
a társadalmi, gazdasági és területi kohézió erősödjék
a jövő generációk számára is szükséges erőforrások rendelkezésre álljanak
A jólét növekedését elsősorban az ország értékteremtő képessége határozza meg. Ezt alapvetően két tényező befolyásolja: a vállalkozások hatékonysága (a gazdaság versenyképessége) és a foglalkoztatottak száma, egészségi állapota és képzettsége (foglalkoztatottság szintje). A magasabb hozzáadott értékű termelésre való áttérést azonban oly módon kell elérni - figyelembe véve a fenntartható fejlődés elvét -, hogy közben a társadalmi és területi különbségek mérséklődjenek, illetve hogy a jövő generációinak az érdekei ne sérüljenek.
Vállalkozásbarát környezetet teremtünk az emberi és a fizikai infrastruktúra fejlesztésével, valamint az adó- és szabályozórendszer átalakítás segítségével. Nemzetközi marketingkampányokat indítunk ezáltal a hazai kis- és középvállalkozások a gazdaság hajtóerejévé válhatnak.
Törekszünk a teljes foglalkoztatásra Gazdasági növekedésünk fontos forrása - a termelékenység javulása és a beruházások mellett - a foglalkoztatás bővítése. Ezért minden eszközzel támogatjuk, hogy az aktív kor végéig tartson a diszkriminációmentes, teljes foglalkoztatás. Olyan foglalkoztatásbarát gazdaságpolitikát alkalmazunk, amely egyre több tevékenységet von be a szervezett munkák közé, többek között az élőmunkát terhelő járulékok érzékelhető csökkentésével. Arra törekszünk, hogy visszaszorítsuk a fekete gazdaságot. A felzárkózási időszak elején a legfontosabb feladatunk az, hogy meglévő munkaerő tartalékaink: a munkaerőpiacról kiszorult nők, a képzetlen és gyenge motivációjú inaktív emberek számára az elhelyezkedés esélyét kínáló munkahelyteremtést ösztönözzük. A felnőttképzési, szociális és foglalkoztatási szolgálatok együttműködésével kialakítjuk számukra a rugalmas és társadalmilag hasznos tevékenység feltételeit a szociális gazdaságban és a közmunkákban. Ezzel párhuzamosan a szociális ellátórendszert úgy alakítjuk át, hogy az ösztönözzön a munkavállalásra. Mindent elkövetünk azért, hogy a legnehezebb helyzetben lévő, fogyatékossággal élő és roma polgártársaink esélyegyenlőségét akadályozó korlátok leomoljanak.
A munkaerőgondokkal küzdő térségekben a regionális gazdaságfejlesztés legfontosabb feladata a helyi kis- és középvállalkozások megerősítése és rajtuk keresztül a foglalkoztatás bővítése. A szakképzetlenek számára az átképzés után a helyi munkaerőpiacok, elsősorban a bővülő szolgáltatások kínálnak munkalehetőséget.
A munkaerő-kereslet növeléséhez a munkaerő költségének fokozatos
csökkentése szükséges, amit az adó- és járulékrendszer átalakításával lehet elérni